Jak vysoko má mít koloběžka řídítka?

Při vysoké poloze řídítek je nadměrně zatěžována noha, na které stojíte. Mohou se také objevit bolesti bederní páteře a kyvadlový odraz zatěžuje jen hýžďové svaly. Snižuje se schopnost ovládání koloběžky.

Při nízké poloze řídítek se více předkláníte a váhu těla přesouváte částečně na horní končetiny. Výhodou je odlehčení stojné noze a více prostoru pro odrazovou nohu, což zajišťuje silnější odraz a zapojení většího množství svalů. Mít řídítka příliš nízko ale způsobuje křečovitý předklon a bolesti zad.

  • Dospělí si nastavují řídítka koloběžky od 90 do 130 cm - podle potřeb
  • Dětem se nastavují řídítka koloběžky od 50 cm - podle výšky

Polohu řídítek koloběžky se doporučuje střídat podle požadavků rychlostního, nebo vytrvalostního tréninku. Pro začátek je lepší rovinatá trať, která dovolí rovnoměrné tempo i tělesné zatížení. Zvlněný terén podmiňuje spíše intervalový trénink.

Také výška rámu koloběžky je důležitý parametr. Dbejte na to, aby vám koloběžka dobře padla. Příliš nízký rám zavadí o každou nerovnost a koloběžka je méně bezpečná. Nejlepší užitné vlastnosti a také nejvyšší cenu mají koloběžky z karbonu.

Co platí pro jízdu na koloběžce

Při jízdě na koloběžce pokud možno pravidelně střídejte nohy a počítejte odrazy. Snažte se odrážet tak, abyste na jeden odraz dojeli co nejdál a nepřepínali se. Maximálně využijte setrvačnou sílu. V klidu si také "trhněte nohou" při odrazu, čímž zvýšíte dojezd koloběžky. Do prvního odrazu dejte více energie a pak si užívejte mírné sjezdy, při kterých se prostě vezete a odpočíváte.

Do města jsou nejlepší koloběžky s předním kolem 16" a se zadním kolem 12", zatímco na výlety koloběžky s většími koly.