Může se s koloběžkou na chodník?

Vedoucí odboru služby dopravní policie krajského policejního ředitelství Dušan Věženský uvedl pro Olomoucký deník: „Člověk pohybující se na koloběžce má statut cyklisty. Chodcem se stává jen v okamžiku, kdy tento dopravní prostředek tlačí vedle sebe. Po chodníku nebo stezce pro chodce koloběžkáři jezdit nesmějí. Za jízdní kolo se považují také koloběžky s pomocným motorem, pokud splňují požadavky dané vyhláškou."

Koloběžky mají mít proto osvětlení, odrazky a zvonek. Pro děti do 18 let na koloběžce platí povinnost nošení ochranné cyklistické přilby. Platí i to, že děti mladí 10 let mohou na kole nebo koloběžce vjet na silnici jen pod dohledem dospělých. Naopak po chodnících a cyklostezkách mohou jezdit úplně bez dozoru.

Na chodník může cyklista i koloběžkář pouze tehdy, když ze svého stroje sesedne a tlačí ho. Takto má i přednost na přechodu pro chodce, zatímco když jede, přednost nemá.

Přiznání koloběžkářů

Koloběžkáři však na internetových fórech přiznávají, že po chodnících jezdí, ale s maximální ohleduplností vůči chodcům.

Na serveru Na kole se zapojují i cyklisté. Například pan Vratislav uvádí: "Mně se teda ještě nestalo, že by mi policie chtěla za jízdu po chodníku domlouvat. Když už je vidím, tak zpomalím a jedu víc ohleduplně, případně stačím slézt, než se hlídka přiblíží. Pravda, po chodnících už nejezdím tolik jako dřív... Tam, kde to neznám, ale raději ano."

A toto je názor pana Hynka: "Policie ohleduplnou jízdu po chodníku v Praze toleruje, případně řeší domluvou, co jsem zažil/slyšel. Pokud se s tebou již policajt dá do řeči, je dobré si vyslechnout, proč se mu tvé chování nelíbí (i policajt může mít výjimečně pravdu), případně pokusit se mu vysvětlit co tě k tomu vedlo, promluvit si s ním o tom. Ne se hádat, to vůbec k ničemu není a nevede. Docela účinné může být přenést svůj problém na něj a spíš se vyptávat jeho, jak by takovou situaci do budoucna mohl jinak řešit. Třeba sám brzy přijde na to, že to třeba jinak nejde..."

Jisté je, že těchto situací bude stále přibývat, protože na koloběžce už jezdí opravdu hodně lidí, kteří si pochvalují především její blahodárné účinky na záda.